Demokracie

Podobně jako se obtížně vybírá TOP píseň z tisíce písní Krále naší hudební scény, je těžké vybrat z množství jeho rozhovorů nějaký TOP citát. Zaujala mě ale životní filosofie Pana Gotta: Nejít proti blbé náladě ve společnosti kritikou, ale rozdáváním radosti. Nepouštět do srdce negativní podněty a snažit se lidem předat pozitivní energii.

V čase Vánoc přemýšlíme, jaké dárky dát našim blízkým. Můžeme ale zkusit přemýšlet také o tom, jaký dárek dáme naší zemi. John Fitzgerald Kennedy pronesl slavný výrok: "Neptej se, co může udělat Tvá zem pro Tebe. Ptej se, co Ty můžeš udělat pro svoji zem."

V tomto týdnu se ve Sněmovně budou diskutovat 3 podoby zákona o obecném referendu. Návrh ČSSD je připraven tak, aby se u nás pokud možno žádné referendum nikdy nekonalo. Na straně druhé jsou návrhy rozhodovat v referendu o všem.

Zdá se, že naše země je rozdělena na tři tábory. Třetina občanů volila prezidenta Zemana, třetina volila profesora Drahoše, třetina si nevybrala ani jednoho.
Ve Sněmovně máme tzv. ANO demokraty, údajné NE demokraty a zablokované demokraty. Někdo chce jít vpravo, někdo chce jít vlevo, někdo chce jít dopředu.
Máme jako Češi, Moravané a Slezané nějaký...

Představte si, že by volby do Poslanecké sněmovny probíhaly jako přímá volba ministrů a premiéra. Kandidáti na premiéra by museli před kandidaturou oznámit, které osobnosti preferují na pozicích ministrů. Kandidáti na ministry by museli specifikovat 3 prioritní vize. Volby by tak byly v jistém smyslu i referendem o základních otázkách...

Často se hovoří o tom, kolik je v Senátu lékařů, učitelů, starostů nebo cestovatelů letadlem v business třídě. Málo se ale ví o tom, kolik je v Senátu vedoucích. Nemyslím teď šéfy prodejen nebo "manažery", o nichž Chinaski zpívá v songu "Vedoucí".

Když si připomínám události 17. Listopadu 1989, přemýšlím, kdy a proč se začala vytrácet ta úžasná atmosféra vzájemnosti, jednoty... Mladým lidem, kteří měli to štěstí, že se narodili již do politicky svobodné země, je dnes obtížné přiblížit, jaká euforie tehdy zemi naplnila... Zážitek to byl asi násobně silnější než např. koncert skupiny...